Jóga v Indii mýma očima

Víc než zavřít se do ašrámu a získat certifikát jógy v Indii jsem toužila cestovat a poznávat místní lidi, kulturu, jídlo, spiritualitu a objevovat jógu s různými učiteli na různých místech.

Už při mé první cestě před 3 lety po Severní Indii a Nepálu jsem zjistila, že má představa o józe v Indii je jiná než realita a má druhá cesta tentokrát po Jižní Indii mi to jen potvrdila.

Navštívila jsem různé jógové centra krásné shaly s výhledem na moře nebo do zahrady, ale i tmavé místnosti, někdy bez oken nebo se zamřížovanými okny a špinavými podložkami.

Lekce probíhaly bez hudby za zpěvu ptáku, řvu opic, které se rvou o potravu, troubení, které je pro Indii typické (článek o dopravě v Indii zde : https://verahruskova.cz/doprava-v-indii/), s hučícím ventilátorem nebo klimatizací nad hlavou ale i tichu za šumění moře nebo když učitel zpíval mantry. Vše je jiné a rozmanité.

Vybírala jsem si indické učitele muže i ženy. Chodila jsem na skupinové, ale i soukromé lekce. Některé mám vyfotografované na fotkách, ale setkala jsem se i s takovými, kteří se nefotí nemají žádné webové stránky a kontakt na ně získáte pouze doporučením. Učí jógu jako duchovní cestu a pro ty stejně jako pro mě je jóga pouze jedna. Nezná rozlišení. Tito učitelé v mém srdci zanechali velkou stopu.

A jaká ta jóga vlastně je?
Každá lekce byla jiná nejen prostředím, učitelem, ale i náplní. Všechny však vedly k pozornosti na dech a přes něj se dostat k jádru uvnitř nás. Ponořit se do hloubky sami sebe.
Jednoduché shrnutí slovy : dech, jemnost, obrátit pozornost sami k sobě, zpěv manter a nikam nespěchat.

Uvědomuji si, jak u nás v ČR jdeme hodně na sílu a techniku, přitom stačí naslouchat svému tělu. Položím Vám otázku. Co je vlastně dokonalost?
Jógou se zabývám 18 let učila jsem nespočet lekcí, mám za sebou různé školení, workshopy, festivaly, kongresy (více zde = https://verahruskova.cz/vzdelavani/) a ne vždy se učitelé shodují na výuce jednotlivých asán, některé se dokonce nazývají jinak. Kdo tedy rozhodl, že to co dělají je správné?
Naučila jsem se nesoudit jejich rozhodnutí.
Své lekce vedu  tak, aby vše co s Vámi praktikuji přešlo nejdřív přes mé srdce, mou hlavu a poté je předávám dál tak jak to cítím.

S láskou, pokorou a vděčností Věraˇ

V březnu 2020 mě čeká třetí cesta za poznáním a jógou do Indie s mými klientkami, už teď se těším  na nové prožitky.

Další cestu do Indie plánuji v dubnu 2021 V případě Vašeho zájmu cestovat se mnou sledujte  stránky nebo napište email.