Když za mnou přišel manžel s nabídkou, zdali bych si chtěla odpočinout na pláži v Egyptě nebo cestovat po Namibii neváhala jsem ani chviličku. Mé cestovatelské srdíčko zajásalo radostí. Jupííí Namibie, abych se přiznala věděla jsem jen to, že je to někde v Africe.
Cesta za dobrodružstvím a krásami přírody byla dlouhá, ale po 27 hodinách jsme na místě.
Namibie leží na jihozápadě Afriky a je pojmenovaná podle nejstarší pouště na světě- Namib Desert. Rozsáhlá otevřená krajina nabízí rozmanitou a krásnou scenérii krajiny s modrou oblohou, přes den zalitou sluncem. V noci je nebe poseto zářivými hvězdami. V době naší cesty navíc zářil úplněk ve znamení Býka.
Oficiálním úředním jazykem je v Namibii angličtina, ale většina obyvatel mluví afrikánsky nebo německy (Namibie byla do roku 1915 německou kolonií).
Doprava
Jezdí se vlevo a při jízdě je potřeba používat bezpečnostní pásy.
Pokud se chcete dostat na místa kde se jiní nedostanou potřebujete bezpečné a pohodlné auto. My jedeme Toytou SUV 4×4 a tak pohodlně cestujeme po písku, štěrku i asfaltu.
Celkem jsme najeli 4500 km.
Rychlost ve městech 40-60 km
Rychlost prašné cesty 80-100 km
Rychlost asfaltová cesta 100-120 km
Ubytování
Místa našeho ubytování byla velice pečlivě vybírána, tak abychom si mohli odpočinout.
Téměř každý den jsme spali na jiném místě většinou v přírodě.
Lodge byly vždy zařízeny velice citlivě tak, aby splývaly s okolní přírodou.
1x jsme spali dvě noci v nejstarším hotelu v Namibii Hansa Hotel, který měl taky své kouzlo. Vše bylo bezpečné a čisté.
Jídlo
To mě překvapilo asi nejvíc. V Namibii převažuje masitá strava žije zde mnoho zvěře. I když maso moc nejím ochutnala jsem, z každého alespoň kousek. Jedli jsme zebru, springbok (skákací antilopu), Kudu (antilopu velkou), Oryx (přímorožec), krokodýla..aj.
Jídlo bylo výborné nejen chuťově, ale bylo i luxusně servírováno.
Kmen Himba TRIBA
Na návštěvu pravé vesnice kmene HIMBA TRIBE jsem se moc těšila. Tento kmen staletí dodržuje tradiční hodnoty a kulturu. Foto nedokáže zachytit atmosféru tohoto místa, ale zůstává v mém srdci.
Vesnice je tvořená kruhovými hliněnými chatrčemi uspořádaného do velkého kruhu V jeho středu je dřevěná ohrada pro ukrytí dobytka před šelmami.
Křováci Bushmen TRIBE
Setkáváme se v poušti KALAHARA DESERT o kterém křováci hovoří jako o „ Duši světa“
Často si lidé myslí, že křováci jsou hloupí, ale já si to nemyslím. Ukazují nám, jak přežít v poušti což by pro nás bylo obtížné. Umí se přizpůsobit měnícím se přírodním podmínkám (obývají krajinu, kde je v noci zima, ve dne horko a stále tam vane vítr) a sami si najdou potravu. Mluví různými jazyky, z nichž všechny zahrnují „mlaskavé“ zvuky.
Největší meteorit Hoba na světě
Hoba je meteorit nalezený roku 1920 v pohoří Otavi (Otaviberge) asi 20 km západně od namibijského města Grootfonteinu v jihozápadní Africe. Našel jej na farmě Hoba Jacobus Hermanus Brits, a to zcela náhodně při orbě pole. Předpokládá se, že na Zemi dopadl zhruba před 80 000 lety. V době nálezu vážil cca 66 tun od té doby ale začal rezivět a rozpadat se, takže má nyní „jenom” 60 tun. Meteorit nebyl přemístěn z místa dopadu (důvodem jsou především značné rozměry a váha) a namibijská vláda ho vyhlásila za národní památku.
Zvířata
Jaká zvířata můžete potkat? Většina divoce žijících zvířat v Namibii se zdržuje v národních parcích. Nejslavnější Národní park Etosha byl vyhlášen v roce 1907. Nejběžnější jsou antilopy skákavé a zebry. Potkat můžete i slony, žirafy, pakoně, kudu, šakali, pštrosy. Pokud máte štěstí nosorožce, gepardy nebo lvy. Leopardi jsou vzácní. V oceánu podél pobřeží můžete pozorovat lachtany.
Město duchů v poušti Kolmanskop
Děsivý, ale krásný. Město, které bylo postavené na diamantech – a to doslova. Kolmanskop. Honosné domy uprostřed jinak nehostinné pouště Namib působily na počátku 20. století jako fata morgana. A vlastně tak vypadají i dnes. Jen už nejsou honosné, ale zchátralé, plné písku a prachu. Jsou připomínkou diamantových časů a také ukázkou toho, jak rychle si poušť dokáže vzít své území zpět.
Romantika Fish River Cynyon
Jednu noc jsme měli možnost strávit na okraji Fish River Canyon, který je druhý největší na světě je 160 km dlouhý, až 27 km široký a 550 metrů hluboký. Ráno jsem si přivstala a prožila nádherný východ slunce.
Let vrtulníkem Sossusvleit scénic
Nádherné obrazce které nepotřebují komentář.
Sossusvlej je údolí na konci prašné cesty obehnané vysokými dunami, na něj navazuje Deadvej s torzy mrtvých stromů tyčící se z bílé slané platiny na pozadí písečných dun a blankytně modré obloze.
Průvodce Namibii.
Na letišti po příletu nás čekal průvodce nenápadný mužíček Rosťa, který v Namibii žije už více jak 20 let je to jeho druhý domov. Namibii zná opravdu dobře a cestovat pod jeho křídly je příjemné. Je velice pozorný, pečlivý. Poradí si v každé situaci. Co se mi osobně líbí je, že je lidský na nic si nehraje. Rosťa je průvodce s velkým srdcem. Pokud se do Namibie vydáte ptejte se po Rosťovi Janíkovi Jedeme Na Safari & Jedeme Do Afriky. Zažijete a objevíte ta nejkrásnější místa z Namibie.
Doporučujeme rovněž cestovní kancelář Marco Polo