Jógová terapie: Uzdravení těla i mysli

Jógová terapie je účinný způsob, jak uzdravit tělo i mysl. Mnoho lidí trpí různými zdravotními potížemi, ať už fyzickými nebo psychickými. Tyto potíže často pramení z nerovnováhy v našem těle a mysli. Jógová terapie nabízí řešení, jak tuto rovnováhu obnovit a zlepšit naše celkové zdraví. V tomto článku se dozvíte, co je jógová terapie, jaké jsou její hlavní principy a metody a jak vám může pomoci na cestě k uzdravení

Základní principy jógové terapie 

Trpíte bolestmi zad, hlavy nebo kloubů? Jógová terapie vám může pomoci. Klíčem je správné nastavení těla v pozicích s ohledem na vaše individuální možnosti. 

Jógová terapie využívá tyto principy: 

 • Práce s dechem, který přináší energii a uvolnění 
 • Využití opor a pomůcek pro dosažení správného nastavení
 • Respektování aktuálních limitů vašeho těla 

Když se naučíte v pozicích správně nastavit a dýchat, vaše tělo se začne uzdravovat. Zakladatel Iyengar jógy B.K.S. Iyengar říkal: „Dech je klíčem k józe a jóga je klíčem k dechu.“ Správné dýchání okysličuje vaše tkáně, zklidňuje mysl a pomáhá uvolnit napětí v těle. Jógová terapie vás naučí, jak s dechem pracovat a využít jeho léčivou sílu. 

Nevíte, kde začít s jógovou terapií?

Začněte jednoduchými pozicemi vleže, vsedě a v kleku. Tyto pozice připomínají polohy, které zaujímá malé dítě při svém přirozeném vývoji. Pomohou vám najít správné opory těla a uvolnit napětí. 

Vyzkoušejte tyto pozice: 

 • Leh na zádech s pokrčenými koleny 
 • Leh na břiše s čelem na podložce
 • Klek s oporou o dlaně a kolena 

V každé pozici se soustřeďte na svůj dech a vnímejte, jak se vaše tělo s každým nádechem a výdechem více uvolňuje. Když setrváte v pozici několik minut a necháte dech volně plynout, ucítíte, jak se napětí rozplývá. Pravidelná praxe těchto jednoduchých pozic vám pomůže obnovit přirozené držení těla a zlepšit funkčnost pohybového aparátu. 

Jak jógová terapie působí na tělo a mysl 

Trápí vás stres, úzkosti nebo deprese? 

Jógová terapie může pomoci i v oblasti duševního zdraví. Kombinace ásan, dechu a relaxace působí blahodárně na nervový systém. 

Jógová terapie pomáhá: 

 • Pročistit mysl od negativních myšlenek 
 • Uvolnit hluboce zakořeněné emoční bloky 
 • Harmonizovat funkce nervového systému 

Když se zbavíte napětí v mysli, vaše tělo se může uzdravovat na hlubší úrovni. Jógový terapeut A.G. Mohan vysvětluje: „Mysl je jako řeka a tělo je jako její břehy. Když je řeka klidná, břehy se nemění. Ale když je rozbouřená, podemílá břehy a mění jejich tvar.“ Jógová terapie zklidňuje vaši mysl a tím napravuje i fyzické projevy nerovnováhy, jako jsou svalové dysbalance nebo chybné pohybové vzorce.

 Relaxační techniky v jógové terapii 

Nedaří se vám vypnout a odpočívat? 

Relaxační techniky v jógové terapii vám s tím pomohou.

 Patří mezi ně např.: 

 • Autogenní trénink 
 • Jóga nidra (jógový spánek) 
 • Mindfulness (Meditace všímavosti )
 • Jacobsnova progresivní svalová relaxace

Při autogenním tréninku si v duchu opakujete sugestivní formule, které navozují hluboký pocit uvolnění. Jóga nidra je stav mezi bděním a spánkem, kdy si uvědomujete své tělo, ale mysl je zcela klidná. A meditace všímavosti učí vaši mysl soustředit se na přítomný okamžik bez hodnocení. Všechny tyto techniky aktivují parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za relaxaci a regeneraci. Výzkumy ukazují, že pravidelné cvičení relaxačních technik snižuje hladinu stresových hormonů a zlepšuje kvalitu spánku. Dopřejte si každý den chvíli klidu a nechte své tělo i mysl zregenerovat. 

Doplňkové techniky pro uvolnění napětí 

Máte pocit, že vaše svaly a fascie jsou zatuhlé? 

Vyzkoušejte doplňkové techniky pro uvolnění napětí: 

 • Fasciální jóga s válečky a míčky 
 • Automasáž ježky a pěnovými válci 
 • Masáže a terapeutický dotek

 Fasciální jóga pracuje s hlubokými vrstvami pojivové tkáně, které obalují a propojují svaly. Pomocí válečků a míčků můžete uvolnit přilepené fascie a obnovit jejich pružnost. 

Automasáž ježky a pěnovými válci zase pomáhá rozhýbat zatuhlé svaly a zlepšit prokrvení. 

A terapeutický dotek přináší hluboké uvolnění nejen na fyzické, ale i psychické úrovni. Kombinací těchto technik s jógovou terapií dosáhnete ještě hlubšího uzdravení. Zdravá a pružná fascie je základem pro správné fungování pohybového aparátu. Dopřejte svému tělu pravidelnou péči a vnímejte, jak se postupně uvolňuje a oživuje. 

Zaměření na pánevní dno 

Trpíte inkontinencí, bolestmi v oblasti pánve nebo sexuálními dysfunkcemi?

Jógová terapie klade velký důraz na pánevní dno. Svaly pánevního dna tvoří jakousi „houpačku“, která podepírá vnitřní orgány. Jejich správná funkce je klíčová pro zdraví močových cest, pohlavních orgánů i stabilitu trupu. 

Jógová terapie učí, jak pánevní dno: 

 • Vědomě aktivovat a uvolňovat 
 • Protahovat a posilovat 
 • Začlenit do dýchání a pohybu 

Když se naučíte s pánevním dnem správně pracovat, zmírníte či zcela odstraníte mnohé potíže. Jemné cviky na aktivaci a relaxaci svalů pánevního dna pomáhají obnovit jejich přirozenou funkci. Pravidelným cvičením posílíte a uvolníte svaly pánevního dna a zlepšíte jejich výdrž. A propojením pánevního dna s dechem a pohybem dosáhnete ještě větší stability a kontroly. Zdravé a vitální pánevní dno přispívá k celkovému zdraví a pohodě.

 Jógová terapie je vhodná pro každého, kdo chce zlepšit své fyzické i duševní zdraví. Ať už trpíte konkrétními zdravotními potížemi nebo jen hledáte cestu k větší rovnováze a harmonii, jógová terapie vám může pomoci. Základem je pravidelná praxe jednoduchých pozic, dechových technik a relaxace. Přidáním doplňkových technik pro uvolnění napětí a posílení pánevního dna dosáhnete ještě hlubšího uzdravení. Nechte se vést a vnímejte, jak se vaše tělo i mysl postupně transformují.

Udělejte první krok k uzdravení a vyzkoušejte jógovou terapii na vlastní kůži. Vaše tělo i mysl vám poděkují. Chcete se ponořit hlouběji do praxe jógové terapie? 

Zaujala Vás jógová terapie? Přijďte na kurz do studia NAMASTE Opava. Pod mým vedením se naučíte, jak přizpůsobit praxi svým individuálním potřebám.

Rezervace na kurz zde: https://verahruskova.isportsystem.cz 

Těším se na vás! S láskou a úctou k vašemu jedinečnému tělu, Věra

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů