Běh a já

Jako dítě jsem chodila krátce do sportovní školy se zaměřením na atletiku. Ze zdravotních důvodu jsem však školu musela opustit.

30 let jsem lektorkou  různých stylů skupinových cvičení , pohybu mám tedy dost a přesto jsem před 10 lety začala celkem aktivně běhat tenkrát pro pěknou postavu 😊

Běhala jsem 3-4x týdně minimálně 1 hodinu. Zúčastnila jsem se několikrát závodů  NIKE RUN  na 10 km v Praze  Závodit mě  však už teď neuvidíte 😊

V letech 2010-2011 jsem v Opavě  pořádala veřejné společné běhy a běh byl i součásti našich víkendových akcí se cvičením na horách.

Pak onemocněla má maminka a já veškerou sílu a energii věnovala jí a taky klientům ve SPORT PERFEKTU a běh šel stranou. Po roce a půl maminka odešla z tohoto krásného světa a já začala svůj boj s únavovým syndromem (o tom někdy příště) a tak uběhlo několik let a já jsem zpět v plné síle.

Nedávno  jsem opět začala běhat, ale tentokrát to cítím úplně jinak.

Už neběhám na čas, ani se nehoním za kilometry, ale řídím se podle pocitu. Bylo fajn zjistit, že tu necelou hodinku dokáži uběhnout bez zastavení i po tolika letech.  Mimochodem kdybych se mezi během, zastavila asi bych se už nerozběhla 😊

Neplánuji, si kdy půjdu běhat, prostě běžím, když cítím, že to chci. Za posledních 7 let jsem se seznámila a propojila sama se sebou nejen ve své mysli, ale taky jsem poznala své tělo. Děkuji za to józe a meditacím. Už neběhám pro dokonalou postavu, ale pro radost.

Jelikož bydlíme v centru Opavy musím se vydat přes rušné ulice (ale když vyběhnu už kolem 5-6 hodiny ranní provoz ještě takový není). Každý čas je jiný a já ráda sleduji ty změny. Třeba dnes jsem vybíhala kolem 8:00 hod a když jsem běžela přes Olomouckou musela jsem se pousmát. Jako dítě jsem na této ulici bydlela, kousek od bývalé porodnice (dnes dům seniorů) a vybavily se mi zážitky z dětství. Kolem cesty se teď kope a hlavou mi proběhla vzpomínka. Cesta Olomoucká byla rozkopaná a byly otevřeny kanály a my jako děti jsme tam vlezly a pod zemí jsme je prošly od porodnice až k nemocnici …….to byl adrenalin 😊 Občas jsme potkali nějakého potkana, nevím jestli jsme se báli víc my nebo ten potkan, ale vždycky utekl……ale zpátky k běhu .

Až když se ocitnu za Opavou jsem v polích je to balzám. Vnímám vůně půdy, vody, vzduchu, vnímám zpěv ptáku (dnes mě zaujal havran ) slunce nebo déšť, mraky……………prostě přírodu kolem sebe. Vnímám svůj dech i tělo 😊

Ráda  chodím i cvičím bosá, ale u běhu dávám přednost kvalitní sportovní obuvi.
Má oblíbená značka je NIKE.  Tato firma mě 9 let sponzorovala svým oblečením a obuví.

Podle obecných doporučení bychom měli boty po asi 800–1600 km vyřadit. V ideálním případě bychom však mezi tréninky měli střídat více párů bot.

Pokud se tedy potřebujete odreagovat, dostat se na čerstvý vzduch, propojit se sami se sebou jděte běhat. Ten pocit po běhu je k nezaplacení.

Neběhejte pro to, že je to moderní, ale pro radost.

Ne všichni však mohou běhat třeba ze zdravotních důvodu, těm doporučuji NORDIC WALKING o tom někdy příště.

Často se setkávám s běžci, které trápí bolesti zad. Předcházejte těmto zdravotním problémům tím, že svaly protáhnete, ale i posílíte třeba na  lekcích  POWER JÓGY  Pro hlubší uvolnění doporučuji lekci JIN JÓGA nebo lekce SM systém zdravá záda.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů