Jóga nidra: Regenerujte svůj mozek a tělo
Praxe jógy nidry má své kořeny v Indii, kde byla rozvinuta a rozšířena, zejména Bihárskou školou. Jóga nidra byla studována napříč kontinenty a její praxe je podložena vědeckými poznatky.
Na první pohled se může zdát, že nejde o nic jiného než o ležení na podložce. Ale v klidu je síla. A moderní věda nyní přichází na to, co jogíni vědí už odedávna: jóga nidra, zlepšuje zdraví, a to mnoha překvapivými způsoby.
Velký počet lidí, kteří praktikují jógu nidru, uvádí, že se cítí plně odpočatí již po 30 až 120 minutách cvičení. To je mnohem kratší doba než osm hodin spánku, které jsou obvykle pro tento typ obnovy zapotřebí. A pak je tu ještě 65% nárůst dopaminu. O tom se dozvíte více níže.
Protože jóga nidra v překladu znamená jógový spánek, někteří lidé si myslí, že jde o cvičení jógy, které se provádí při usínání. Ve skutečnosti je lepší cvičit jógu nidru dříve během dne, protože nechcete, aby si mozek spojoval cvičení s úplným usnutím. Přesto může praktikování meditace jóga nidra pomoci zlepšit váš celkový spánkový režim.
Snad nejdůležitějším přínosem jógy nidry je to, že je to praxe dostupná každému z nás. Žádné šílené otočky nebo stání na hlavě! Podle organizace Yoga International je to také jedna z nejjednodušších jógových praktik, kterou lze rozvíjet a udržovat. Protože se cvičí výhradně v leže na zádech.
Bylo prokázáno, že jóga nidra účinně snižuje stres a úzkost. Studie z roku 2018 publikovaná v časopise International Journal of Yoga zjistila, že jóga nidra je při snižování kognitivních i fyziologických příznaků úzkosti účinnější než meditace. Ve Spojených státech došlo k dramatickému nárůstu hospitalizací v důsledku stresu u mužů i žen. Chronicky zvýšená hladina stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin, vede ke zvýšenému výskytu zánětů, srdečních onemocnění, únavy, mrtvice, poruchám spánku a chronické bolesti. Je důležité, abychom si nyní udělali čas na své zdraví, abychom si později nemuseli dělat čas na své potíže.
Jiná studie se zabývala variabilitou srdeční frekvence, která je známkou rovnováhy autonomního nervového systému, a zjistila, že jóga nidra (samostatně nebo před cvičením ásan) zlepšila variabilitu srdeční frekvence. Cvičení jóga nidra posunulo rovnováhu autonomního nervového systémusměrem k parasympatickému nervovému systému. Právě parasympatický nervový systém řídí naši relaxační reakci, běžně označovanou jako reakce “odpočinku a trávení”.
Jóga nidra uvádí studenta do nejhlubšího stavu spánku, kdy mozek produkuje vlny theta (4-7 hertzů) a delta (1-3 hertzů), ale student zůstává po celou dobu při vědomí. Theta stav je stav velmi hluboké relaxace; používá se v hypnóze a během REM spánku. Mozkové vlny jsou zpomaleny na frekvenci 4-7 cyklů za sekundu. Theta vlny jsou vždy kreativní, vyznačují se pocity inspirace a jsou velmi duchovní. Předpokládá se, že tento duševní stav umožňuje jednat pod úrovní vědomé mysli.
Naproti tomu vlny delta jsou nejpomalejší vlny s frekvencí 1-4 cykly za sekundu a vyskytují se během hlubokého spánku bez snů. Když se naše mozkové vlny zpomalí na úroveň delta, je to okamžik, kdy má naše tělo možnost odpočívat, obnovovat se a léčit.
Mozkové vlny jsou součástí elektromagnetického pole, které vzniká kolem mozku díky elektrické aktivitě neuronů.
Joga nidra může být použita k léčení traumat. Podle článku v Boston Globe “v roce 2006 provedlo ministerstvo obrany ve Walter Reed Army Medical Center výzkum účinnosti jóga nidry na vojácích, kteří se vrátili z Iráku a Afghánistánu s posttraumatickou stresovou poruchou. To vedlo k zařazení jógy nidry do týdenních léčebných programů pro vojáky v několika zařízeních VA po celé zemi.”
Postupný proces jógy nidry je navržen tak, aby uvolnil tělo a probudil podvědomí a vědomí, což vede k vnitřnímu uzdravení fyzického i emocionálního napětí. Je to vlastně taková protilátka proti modernímu životnímu stylu.
Jsme tak vystresovaní, že neustále žijeme v režimu “uteč nebo bojuj”, a proto jsme ztratili schopnost se z něj přepnout. Když nervový systém uvízne v tomto režimu, vede to k různým zdravotním problémům, včetně zažívacích problémů, napjatých svalů, cévních onemocnění a astmatu.
V minulosti byla PTSD nazývána palebný šok, který vojáci utrpěli v důsledku boje nebo tím, že na ně byla vedena palba. Tento název byl používán až do osmdesátých let minulého století, kdy pojmenování nemoci bylo změněno na posttraumatická stresová porucha. Od té doby je i ostatním lidem, kteří nebyli v boji, ale stali se obětí dopravních nehod, domácího násilí, znásilnění, incestu nebo jiných traumat, konečně poskytována potřebná pomoc a také samotná porucha byla jasně definována, popsána a zkoumána. To, co člověk prožije v traumatu, nikdy nezapomene.
Naše tělo se přirozeně chce uzdravit a jóga nidra mu k tomu dává čas. Vzpomínáte si na delta vlny, o kterých jsem se zmínil dříve? A parasympatický nervový systém? Jóga nidra nám pomáhá přepnout z činnosti do bytí, abychom si mohli odpočinout. Podle stejného článku v Boston Globe “generální chirurg americké armády schválil jógu nidru jako intervenci při léčbě chronické bolesti”. Cvičení jógového spánku dává tělu čas na odpočinek, regeneraci a obnovu, čímž se snižuje zánět a zlepšuje funkce imunitního systému.
Pokud jste se přistihli, že googlujete “jak se zbavit menstruačních křečí”, možná je čas vyzkoušet jógu nidru. Studie na 150 ženách s nepravidelnou menstruací (silné bolesti, nepředvídatelné cykly) zjistila, že ženy, které braly léky a pět dní v týdnu 35 až 40 minut cvičily jógu nidru, pociťovaly méně příznaků, jako jsou bolestivé křeče, úzkost a deprese, než ženy, které braly pouze léky.
Jóga nidra zlepšuje spánek a snižuje nespavost. Nespavost a nedostatek spánku přispívají k duševním poruchám, neschponosti zvládání stresu a potlačení imunity. Americká Národní nadace pro spánek (National Sleep Foundation) doporučuje dospělým a mladým dospělým, aby každou noc spali 7-9 hodin. Jóga nidra trénuje mysl a tělo k uvolnění a snadnějšímu přechodu do hlubších stavů spánku. Pětačtyřicet minut jógy nidry se vyrovná až třem hodinám spánku!
Jóga nidra je dobrý způsob, jak doplnit spánek, pokud v noci špatně spíte. Jógu nidru můžete vyzkoušet během polední pauzy nebo ji můžete zkusit těsně před spaním – klidně si zalezte do postele a připravte se na klidný spánek.
Přínosy jógy nidry a dalších hlubokých relaxačních praktik se mohou týkat i osob s diabetem 2. typu. Studie publikovaná v časopise Indian Journal of Physiology and Pharmacology zjistila, že jóga nidra může zmírnit příznaky diabetu a pomoci kontrolovat hladinu glukózy v krvi.
Již víme, že jóga mění váš mozek, V prvních studiích 2002 vědci pomocí zobrazování mozku potvrdili přirozený účinek jógy nidry na zvýšení hladiny dopaminu. Jediné sezení jógy nidry totiž vedlo k 65% zvýšení uvolňování dopaminu, což ukazuje, že cvičení reguluje stavy vědomí na synaptické úrovni.
Počítačová tomografie mozku praktikujících jógu nidru naznačuje několik věcí:
Práce v jóga nidře se sankalpou (záměrem nebo pozitivní afirmací) může usnadnit změny v myšlení, vztazích a úspěších, které změní život. Je to nástroj, který jogíni používají již mnoho let k dosažení velkých výkonů. Práce se sankalpou pomáhá vytvářet v mysli nové sattvické dojmy a může nás posunout do stavu jasnosti, sladění s naší dharmou a napojení na božskou moudrost. Příklady oblíbených sankalp jsou “Jsem klidný”, “Jsem silný” a “Jsem svědek”, ale klidně si vymyslete vlastní.
Nečekejte zde žádný pozdrav slunci, jóga nidra se provádí v jediné pozici – savasane neboli pozici mrtvoly. Celou dobu tak ležíte na zádech s dlaněmi otočenými vzhůru. Je tu ale rozdíl, při klasické savasane jde jen o odpočinek po lekci, při józe nidra nasloucháte lektorovi a provádíte tzv. rotaci vědomí. Jedná se o skenování vašeho vlastního těla, kdy systematicky zaměřujete pozornost mysli na různé části. To vám pomůže zapomenout na fyzickou stánku, věnovat se té psychické a tělo tak může odpočívat.
Na tuto jógu nemusíte mít žádné sportovní oblečení, naopak se doporučuje, abyste si na sebe vzali to, co je vám nejpohodlnější, v čem se cítíte nejlépe a v čem vám bude příjemné teplo.
Když se řekne jóga, možná si představíte krkolomné pozice hlavou dolů. Jóga má ale mnohem více podob, může být dynamická a fyzicky náročnější, nebo si u ní můžete naopak hezky odpočinout. Do této kategorie spadá i jóga nidra, známá také jako jógový spánek.
V dnešní zrychlené době nejsme často schopni vypnout, nechat myšlenky jen tak plynout nebo se oprostit od neustálého stresu. Jedním z následků je pak špatný spánek, únava a podrážděnost. S tím vám ale může právě jóga nidra pomoci. Tato meditační technika dokáže během dvaceti minut uvést vaši mysl a tělo do relaxačního stavu a je tak skvělým doplňkem pro zlepšení kvality spánku nebo jako náhrada odpoledního šlofíka.
Jógu nidra ale nezaměňujte s klasickým spaním. Jedná se o stav mezi bděním a sněním. V podstatě jste stále při vědomí, ale vaše tělo i mysl jsou naprosto zrelaxované, ve stavu připomínající některé fáze spánku.
Zdroj: /www.superionherbs.cz/